Ograniczanie kreatywności dzieci.

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Dlatego postanowiłam ze swoją dwulatka zrobić ozdoby choinkowe i kartki świąteczne! Pomyślałam, że będziemy się świetnie bawić! Zaczęłyśmy od kupna farb plakatowych i pędzelków. Jakiś czas temu zrobiłam domową ciastolinę. Po kilkunastu dniach nie nadawała się już do zabawy, więc wycięłam z niej ozdoby wykrawaczami do ciastek, następnie upiekłam.

Aneczka miała to sobie malować jak chciała… no właśnie. Ja zamiast otworzyć jej wszystkie farbki i dać wolną rękę, to otworzyłam tylko żółty kolor i podałam gwiazdki. No, bo gwiazdki muszą być przecież żółte!

Jejku dopiero kiedy zaczęła wymuszać inne kolory, olśniło mnie jak ją ograniczam. Zamiast rozwijać jej wyobraźnię i kreatywność to narzucałam jej swoje przekonania.

Później wieczór minął mi na rozmyśleniach. Tak bardzo chcemy aby nasze dzieci robiły wszystko dobrze, pokazujemy jak wrzucić klocek, jak trzymać książeczkę, jak ubierać lalkę. Dlaczego nie dać im wolnej ręki i niech uczą się same. Aby mogły doświadczać, same uczyć się odkrywać świat i nabywać nowych umiejętności. Przecież to uczy cierpliwości, wytrwałości i poczucia zadowolenia z siebie, że zrobiło się coś samemu. Gdy Ania była młodsza starałam się nie wtrącać się jej w zabawę, co skutkowało tym, że potrafiła się zabawić sama. Dlaczego teraz zaczęłam wtrącać swoje? Przecież gwiazdka może być czarno-czerwono- zielona i pomalowana palcami. Przecież to jej gwiazdka i jej praca. W momencie kiedy dałam jej wolną rękę zaczęła się prawdziwa zabawa. Ona była zadowolona i ja też (mogłam wtedy troszkę poczytać). Chociaż prawdą jest, że i mnie uczy to ogromnej cierpliwości.

Skąd bierze się to, że zamiast „uczyć” to przeszkadzamy swoim dzieciom w samodzielnej nauce? Jakie są Wasze doświadczenia? Mówicie „odwróć książeczkę”, „nie, kwadrat musisz wrzucić do tej dziurki”, „tutaj połóż ten puzzel”, „daj, ja ubiorę lalę”? Czy raczej cierpliwie obserwujecie jego zmagania z nowymi umiejętnościami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *